Top ludzie.pb.pl »
- Maja Goettig
- Arkadiusz Muś
- Maurycy Kuhn
- Jarosław Augustyniak
- Krzysztof Spyra
- Robert Chojnacki
- Marta Kaleńska Jaśkiewicz
- Dariusz Wojdyga
- Marcin Benbenek
- Wojciech Soszyński
- Karina Wściubiak-Hankó
- Bertrand Le Guern
- Daniel Mzyk
- Riad Bekkar
- Mariusz Gawron
- Dariusz Miłek
- Edmund Mzyk
- Michał Brański
- Jarosław Fordoński
- Zbigniew Jakubas
Media o...
- Kobiety w branży IT łatwo nie mają (2018-05-25 )
- System śledzenia przesyłek pocztowych (2011-07-06 Premium)
- 30 mln zł za rozwój systemu Syriusz w Powiatowych Urzędach Pracy (2011-07-21 Kariera)
- Asseco ocali część zysków z ZUS (2013-04-05 Premium)
- Asseco ocali część zysków z ZUS (2013-04-05 Puls Inwestora)
- Sygnity (w końcu) zdobyło e-Podatki (2013-02-01 PB.pl)
- Sygnity w końcu zdobyło e-Podatki (2013-02-04 Premium)
- Jak się postawić włamywaczom (2014-12-03 Premium)
- Kandatki do tytułu Kobiety Biznesu 2013 w plebiscycie czytelników (2013-11-13 Premium)
- Sygnity ma nowy zarząd (2013-01-10 Puls Inwestora)
wcześniejsze » |
Magdalena Taczanowska
Dyrektor sektora publicznego w Microsoft Polska. W tym roku w branży informatycznej najjaśniej rozbłysnęła gwiazda Magdaleny Taczanowskiej. Nominacja związana jest z jej poprzednim miejscem pracy. Jako członek zarządu giełdowej spółki IT Sygnity kierowała zespołem, który zdobył dla firmy największy w jej historii kontrakt. Chodzi o wartą ćwierć miliarda złotych budowę systemu e-Podatki dla Ministerstwa Finansów. Od końca października Magdalena Taczanowska pracuje w Microsoft Polska. Jej zadaniem będzie odbudowanie silnej pozycji firmy w sektorze publicznym.
Powiązane osoby
Kariera z Huną
2010-08-31
Magdalena Taczanowska
Kariera w amerykańskim stylu... Zaczynała 19 lat temu jako asystentka sekretarki. A niedawno została prezesem ST Services Polska.
ST Services Polska to firma niezwykła — z trzech powodów. Po pierwsze: to najdłużej działające zagraniczne przedsiębiorstwo teleinformatyczne w naszym kraju (następca brytyjskiej spółki ICL, która była w Polsce obecna już w latach 60. zeszłego wieku).
— Pomagaliśmy wtedy produkować komputery Odra… — wspomina prezes Magdalena Taczanowska.
Po drugie: w męskim świecie polskiej informatyki zarząd spółki to wyłącznie kobiety. No i po trzecie: kariera pani lider firmy jest podobna do drogi zawodowej szefa McDonalds’a Jima Skinnera. Przepracował w koncernie prawie 40 lat, przechodząc wszystkie szczeble. Magdalena Taczanowska zaczęła pracę jako asystentka asystentki. Miesiąc temu zasiadła w prezesowskim fotelu.
ST Services Polska proponuje usługi konsultingowe, projektowanie i wprowadzanie systemów informatycznych, outsourcing i wsparcie non stop dla klientów z bankowości, administracji publicznej, handlu detalicznego i przemysłu.
Języki dopomogły
Rok 1989. Magdalena Taczanowska nie wyobraża sobie, że mogłaby wybrać inny kierunek studiów niż socjologia. Zabrakło szczęścia i wiedzy...
— To, że się nie dostałam, było dla mnie ważnym doświadczeniem. Od dziecka jasno wyznaczałam sobie cele. Wiedziałam, że jeśli nie trafię na studia, to idę na rok do pracy — by zarabiać pieniądze — mówi pani prezes.
Znalazła się w ICL Polska.
— Miałam szczęście! Firma potrzebowała kogoś znającego języki. Władam niemieckim i angielskim. Pracowałam jako asystentka sekretarki przy prezesie Kluku, jednej z ikon polskiej informatyki — wspomina Magdalena Taczanowska.
Brytyjski Polak Jan Kluk kierował ICL w Polsce od 1979 do 2000 r.
Obrażona na socjologię
Po roku pracy zdała na... prawo. Ale z prawniczych studiów też nic nie wyszło.
— Prezes Kluk namówił mnie, bym została w firmie. Jego zainteresowanie mną było dość inspirujące i bardzo mi schlebiało. Zostałam na cały etat, jako sekretarka w dziale sprzedaży — wspomina prezes Taczanowska.
Studia jednak skończyła — w Szkole Głównej Handlowej. Zdobyła także tytuł MBA na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączy. Wkrótce przeszła do działu handlowego, gdzie od 1998 r. zarządzała zespołem handlowców i wdrożeniowców. Od 2002 r. była już dyrektorem handlowym, a rok później weszła do zarządu ST Services Polska.
Rosła też firma. Zatrudnia teraz 350 osób, ma biura w 12 miastach. Plany na przyszłość? Wzrost przychodów i zysków o blisko 20 proc. i przejęcie choć jednej spółki. Jakiej? Tego pani prezes nie chce zdradzić. Jeszcze.
Hawajska inspiracja
Co pomaga w karierze? Magdalena Taczanowska jest zafascynowana Huną, czyli systemem filozoficznym wywodzącym się z Hawajów. Jego wskazaniami kieruje się także w biznesie.
— Jest siedem zasad Huny. Pierwsza, Ike, mówi, że świat jest taki, jakim wydaje się, że jest. Nasze postrzeganie kreuje rzeczywistość wokół nas. Fakty same w sobie są jałowe, bo nie niosą ładunku emocjonalnego — objaśnia Magdalena Taczanowska.
Inna zasada — Kala — mówi, że nie ma ograniczeń. Są tylko w naszej głowie. Gdy mówimy, że czegoś nie da się zrobić, to czasami po prostu kreujemy ten fakt. Z kolei Makia stwierdza, że energia idzie za uwagą.
— To bardzo dobra zasada dla pracujących matek... Jeśli jestem w pracy, to myślę o pracy, a nie o tym, jak dzieci radzą sobie w szkole. Bo i tak nie mam na to wpływu — wyjaśnia Magdalena Taczanowska.
Być może kiedyś napisze książkę "Huna a biznes". Ale na razie koncentruje się na swej prezesurze. Zgodnie z zasadami Huny.
Wojciech Chmielarz