pb.pl

Magdalena Taczanowska

Magdalena Taczanowska

Magdalena Taczanowska

Magdalena Taczanowska

Dyrektor sektora publicznego w Microsoft Polska. W tym roku w branży informatycznej najjaśniej rozbłysnęła gwiazda Magdaleny Taczanowskiej. Nominacja związana jest z jej poprzednim miejscem pracy. Jako członek zarządu giełdowej spółki IT Sygnity kierowała zespołem, który zdobył dla firmy największy w jej historii kontrakt. Chodzi o wartą ćwierć miliarda złotych budowę systemu e-Podatki dla Ministerstwa Finansów. Od końca października Magdalena Taczanowska pracuje w Microsoft Polska. Jej zadaniem będzie odbudowanie silnej pozycji firmy w sektorze publicznym.

ROZBUDUJ SWÓJ PROFIL!

Kariera z Huną

2010-08-31

Magdalena Taczanowska

Kariera w amerykańskim stylu... Zaczynała 19 lat temu jako asystentka sekretarki. A niedawno została prezesem ST Services Polska.

ST Services Polska to firma niezwykła — z trzech powodów. Po pierwsze: to najdłużej działające zagraniczne przedsiębiorstwo teleinformatyczne w naszym kraju (następca brytyjskiej spółki ICL, która była w Polsce obecna już w latach 60. zeszłego wieku).

— Pomagaliśmy wtedy produkować komputery Odra… — wspomina prezes Magdalena Taczanowska.

Po drugie: w męskim świecie polskiej informatyki zarząd spółki to wyłącznie kobiety. No i po trzecie: kariera pani lider firmy jest podobna do drogi zawodowej szefa McDonalds’a Jima Skinnera. Przepracował w koncernie prawie 40 lat, przechodząc wszystkie szczeble. Magdalena Taczanowska zaczęła pracę jako asystentka asystentki. Miesiąc temu zasiadła w prezesowskim fotelu.

ST Services Polska proponuje usługi konsultingowe, projektowanie i wprowadzanie systemów informatycznych, outsourcing i wsparcie non stop dla klientów z bankowości, administracji publicznej, handlu detalicznego i przemysłu.

Języki dopomogły

Rok 1989. Magdalena Taczanowska nie wyobraża sobie, że mogłaby wybrać inny kierunek studiów niż socjologia. Zabrakło szczęścia i wiedzy...

— To, że się nie dostałam, było dla mnie ważnym doświadczeniem. Od dziecka jasno wyznaczałam sobie cele. Wiedziałam, że jeśli nie trafię na studia, to idę na rok do pracy — by zarabiać pieniądze — mówi pani prezes.

Znalazła się w ICL Polska.

— Miałam szczęście! Firma potrzebowała kogoś znającego języki. Władam niemieckim i angielskim. Pracowałam jako asystentka sekretarki przy prezesie Kluku, jednej z ikon polskiej informatyki — wspomina Magdalena Taczanowska.

Brytyjski Polak Jan Kluk kierował ICL w Polsce od 1979 do 2000 r.

Obrażona na socjologię

Po roku pracy zdała na... prawo. Ale z prawniczych studiów też nic nie wyszło.

— Prezes Kluk namówił mnie, bym została w firmie. Jego zainteresowanie mną było dość inspirujące i bardzo mi schlebiało. Zostałam na cały etat, jako sekretarka w dziale sprzedaży — wspomina prezes Taczanowska.

Studia jednak skończyła — w Szkole Głównej Handlowej. Zdobyła także tytuł MBA na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączy. Wkrótce przeszła do działu handlowego, gdzie od 1998 r. zarządzała zespołem handlowców i wdrożeniowców. Od 2002 r. była już dyrektorem handlowym, a rok później weszła do zarządu ST Services Polska.

Rosła też firma. Zatrudnia teraz 350 osób, ma biura w 12 miastach. Plany na przyszłość? Wzrost przychodów i zysków o blisko 20 proc. i przejęcie choć jednej spółki. Jakiej? Tego pani prezes nie chce zdradzić. Jeszcze.

 

Hawajska inspiracja

Co pomaga w karierze? Magdalena Taczanowska jest zafascynowana Huną, czyli systemem filozoficznym wywodzącym się z Hawajów. Jego wskazaniami kieruje się także w biznesie.

— Jest siedem zasad Huny. Pierwsza, Ike, mówi, że świat jest taki, jakim wydaje się, że jest. Nasze postrzeganie kreuje rzeczywistość wokół nas. Fakty same w sobie są jałowe, bo nie niosą ładunku emocjonalnego — objaśnia Magdalena Taczanowska.

Inna zasada — Kala — mówi, że nie ma ograniczeń. Są tylko w naszej głowie. Gdy mówimy, że czegoś nie da się zrobić, to czasami po prostu kreujemy ten fakt. Z kolei Makia stwierdza, że energia idzie za uwagą.

— To bardzo dobra zasada dla pracujących matek... Jeśli jestem w pracy, to myślę o pracy, a nie o tym, jak dzieci radzą sobie w szkole. Bo i tak nie mam na to wpływu — wyjaśnia Magdalena Taczanowska.

Być może kiedyś napisze książkę "Huna a biznes". Ale na razie koncentruje się na swej prezesurze. Zgodnie z zasadami Huny.

Wojciech Chmielarz

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu