pb.pl

Tomasz Sączek

Tomasz Sączek

Tomasz Sączek

Logistyk odpowiedzialny za operacje logistyczne w Carrefour Polska.

ROZBUDUJ SWÓJ PROFIL!

Węzeł małżeński i łańcuch logistyczny

2010-07-13

Wyjątkowy towar. Wyjątkowa operacja. Ślub. Tym razem jako łańcuch bardzo specjalnych dostaw. Do Asyżu. Ślub logistyka jest nie tylko wielkim wydarzeniem w jego życiu, lecz także okazją do zamanifestowania zawodowych umiejętności. Jak by to wyglądało? Dyrektor logistyki, władca łańcuchów dostaw, specjalista od zarządzania i organizacji ma kiepsko zorganizowany ślub. Porażka!

Odskok

Tomasz Sączek. Logistyk z krwi i kości. Kiedyś szef logistyki w Gorenje Polska, wcześniej w BEKO. Przeprowadził operację logistyczną życia. Z zachowaniem wszelkich logistycznych reguł i oczywiście dbając o koszty.

Co robi dyrektor logistyki? Dąży do obniżki kosztów firmy, opracowuje zasady przepływu informacji między oddziałami, dostawcami i odbiorcami. Negocjuje umowy z operatorami logistycznymi. Stale poszukuje nowych rozwiązań i je wdraża. Co robi dyrektor logistyki, który chce się ożenić? To samo.

Ślub w Asyżu, włoskie słońce, rodzina i masa przyjaciół. To nie musi być nierealne marzenie. Wystarczy determinacja, zdrowy rozsądek i spryt. Nie trzeba fortuny.

— Wystarczy tylko zrozumieć, że to, co robię na co dzień dla firmy, mogę zrobić dla siebie. Ślub to też łańcuch dostaw i da się nim zarządzać, optymalizując koszty. Ograniczanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu jakości to przecież podstawowe zadanie logistyka — przekonuje Tomasz Sączek.

Przygotowania rozpoczęły się pół roku przed datą ślubu. Punktem wyjścia było przygotowanie strony www , na której umieszczano wszystkie niezbędne informacje dla gości od map przez harmonogram imprezy, po menu kolacji weselnej i listę prezentów — opowiada Tomasz Sączek.
Wiedza i szczęście

Nie ukrywa, że w przygotowaniach pomocne okazały się liczne kontakty logistyczne przede wszystkim transportowe (wynegocjowane stawki transportowe były praktycznie nieosiągalne dla niewtajemniczonych)

— Przydała się też tzw. logistyczna odwaga w podejmowaniu decyzji w warunkach niepewności. Większość umów — z restauracją w Asyżu, pensjonatem dla gości, załatwieniem ceremonii ślubnej w Bazylice św. Franciszka — zawarto na zasadzie pełnego wzajemnego zaufania, bez papierologii. Ryzykownie? Raczej nie. Kwestia zawodowego wyczucia. Do tego — na wszelki wypadek — kontakt z wojskowym instytutem meteorologicznym we Włoszech. Jak miało się nie udać? — uśmiecha się Tomasz Sączek.

Logistyczne doświadczenie pomogło także przy organizacji transportu gości na miejsce imprezy.

— Zapewniliśmy autobus, który zbierał ludzi z południa Polski i wiózł do Asyżu.

Tak na marginesie: goście przyjeżdżali na Śląsk z różnych stron kraju, więc musieli skoordynować dobór połączeń kolejowych tak, aby wszyscy pojawili się mniej więcej o jednej godzinie na dworcu głównym w Katowicach. Stamtąd wynajęty mikrobus przewoził gości do miejsca odjazdu autobusu. Identyczna akcja odbyła się po powrocie.

Na miejscu czekał hotel, kolacja i oczywiście ceremonia zaślubin, ze wszystkimi jej atrakcjami i konsekwencjami.

— Moje doświadczenie logistyczne bardzo się przydało. Mam na myśli nie tylko transport, ale również szeroko pojęte doświadczenie organizacyjne przy realizacji projektów logistycznych. Ponadto umiejętności negocjacyjne, które nabyłem podczas rozmów przy podpisywaniu wielu umów i kontraktów. No i zawodowe wyczulenie na koszty oraz dbałość o ich właściwy poziom. Nie powiem, ile wydaliśmy. Zapewniam, że nie przekroczyliśmy budżetu, jaki trzeba przeznaczyć na ślub w Warszawie. A przecież jechaliśmy z gośćmi do Asyżu i z powrotem, w grę wchodziły noclegi dla wszystkich, pełne wyżywienie i atrakcje turystyczne — dodaje Tomasz Sączek.

Formalności? Dla uniknięcia komplikacji prawno-adminstracyjnych Sączkowie zawarli ślub cywilny w Polsce. W Asyżu znaleźli polskiego księdza.

— Konkretnie to księdza odszukaliśmy w internecie. Zresztą za pośrednictwem sieci załatwialiśmy wiele spraw. Z księdzem również. No, może z wyjątkiem spowiedzi — śmieje się Tomasz Sączek.

Puls Biznesu

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu