pb.pl

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska

Założyciel i prezes spółki InPost, prywatnego operatora pocztowego.

Powiązane osoby

ROZBUDUJ SWÓJ PROFIL!

Superman obiera kurs na świat

2018-07-03

Rafał Brzoska nadaje rytm w tańcu z biznesowymi rekinami. Jego Integer.pl z firmy pocztowej przeobraża się w potentata technologicznego. Zalewa świat paczkomatami, będąc pół kroku przed konkurencją.

Jak nie pozuje do zdjęć, to sam cyka foty. Ładnie wyszedł, nie? Ot, cały Rafał Brzoska.

Co go nie zabije, to go wzmocni. Sprinter, który kolejną setkę biegnie szybciej od poprzedniej, skracając czas na wyrównanie oddechu. Przedsiębiorca, który tempem działania może zawstydzić najwytrwalszych. Im więcej pożarów, im więcej do zrobienia, tym szybciej się porusza.

Uwielbia takie sytuacje, ten kop adrenaliny, ten zew Supermana. Jak napisał sobie na tabliczce przed wejściem do gabinetu: „Jeśli wszystko jest pod kontrolą, jedziesz zbyt wolno”. A więc gaazuuu! Na podbój świata.

Kolana na kierownicy

Nie tak dawno temu przedstawiciele firmy PAF Operator Pocztowy przekonywali, że z kilku prywatnych poczt w Polsce przetrwa tylko jedna. W tym samym czasie szefowie budowlanej spółki Integer (nie mylić z Integer. pl) wygrywali kolejne przetargi i rozsławiali łacińską nazwę w całym kraju.

A później I.D. Marketing, jeden z największych rywali Integer.pl na rynku przesyłek bezadresowych (ulotek), prężył muskuły — przejął za 30 mln euro ponad połowę rynku ulotek w Czechach i na Słowacji.

A dziś? Pif-paf — i PAF leży od 2010 r. na łopatkach. Łubudu — i kruszy się budowlany Integer, który kilka tygodni temu złożył wniosek o upadłość. Szast-prast — i wesoło nie jest też w I.D Marketing: biznes na Słowacji i w Czechach rozsypał się w rok, zostawiając wielomilionowe długi.

A Rafał Brzoska? Jedzie szybko, choć czasem kierownicę trzyma nawet nie jedną ręką, lecz kolanami. Integer.pl co kwartał notuje rekordowe wyniki, w słowniku nie ma miejsca na słowo „kryzys”.

Spółka inwestuje właśnie niemal 60 mln euro w projekt paczkomatów (ot, przenośne skrytki pocztowe nafaszerowane elektroniką ułatwiającą życie). Ma silnego partnera, fundusz PineBridge, i plany na kolejne 10 lat. W 2017 r. segment zagraniczny ma przynosić spółce nawet 120 mln przychodów rocznie. W euro.

— Jeszcze kilkanaście miesięcy temu powiedziałbym, że jestem spełniony, nasycony. Po czym pojechałem na konferencję pocztową do Abu Zabi i zaczęło się na nowo. Paczkomaty zawładnęły Integerem, jestem więc znów gdzieś w 20 procentach tego, co chcę i mogę zrobić w biznesie. Świat stoi otworem — przekonuje Rafał Brzoska.

(...)

Cały artykuł znajdziesz w środowym "Pulsie Biznesu+" na tablety lub >>tutaj

Karol Jedliński

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu