pb.pl

Marek Tarłowski

Marek Tarłowski

Marek Tarłowski

prezes i właściciel firmy Takom w Laskach k. Warszawy. Zajął 2. miejsce w rankingu 500 Menedżerów 2012 opublikowanym przez "Puls Biznesu"

ROZBUDUJ SWÓJ PROFIL!

Od zawsze w wyuczonym zawodzie

2016-07-25

MAREK TARŁOWSKI: TAKOM

MIEJSCE 2.

Jestem inżynierem elektrykiem, doktorem nauk technicznych. Od początku mojej kariery zawodowej mam szczęście pracować w wyuczonym zawodzie. Po studiach pracowałem w Instytucie Elektrotechniki w Międzylesiu k. Warszawy zajmując się układami napędowymi dla przemysłu papierniczego, później serwonapędami. Tu zrobiłem doktorat. Później prowadziłem firmę Marspo, również w branży automatyki napędów przemysłowych. Po dwóch latach samodzielnej działalności w celu zwiększenia możliwości wykonawczych wymagających zwiększenia kapitału założyłem w 1991 r. wraz z niemieckim wspólnikiem firmę Takom. W spółce mam 81 proc. udziałów i jestem jej prezesem. Wykonujemy układy napędowe dla energetyki i przemysłu począwszy od fazy projektowej poprzez wykonawstwo szaf sterowniczych, pulpitów, skrzynek sterowniczych, sterowanie i wizualizację komputerową procesów technologicznych aż po montaż i dostawę wraz z uruchomieniem tych układów u klienta. Główne aplikacje to wielosilnikowe układy napędowe pomp i wentylatorów. Wykonujemy również układy sterowania do urządzeń technologicznych dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, w tym do rozdrabniaczy zanieczyszczeń. Wiele z produkowanych przez nas układów sterownia jest wyposażonych w bezprzewodową transmisję danych. W 2005 r. podjąłem współpracę z firmą Rockwell Automation w zakresie napędów niskiego i średniego napięcia o mocy do 25 MW. Układy napędowe dużych mocy i napięć do 6600V na polskim rynku oferuje niewiele firm. Od 2006 r. rozszerzyliśmy naszą działalność o pomiary i kompensacje mocy biernej oraz wyższych harmonicznych z zastosowaniem urządzeń aktywnych oraz pasywnych. Mam nadzieję, że dalszy rozwój naszej firmy będzie możliwy dzięki konieczności oszczędzania energii elektrycznej w polskim przemyśle. Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz silniejszym argumentem przemawiającym za podejmowaniem działań racjonalizujących gospodarkę elektroenergetyczną przedsiębiorstw. Także jakość energii ma duży wpływ na wzrost jej kosztów. Jednym z działań obniżających te koszty jest kompensacja mocy biernej z równoczesnym obniżeniem poziomu wyższych harmonicznych, generowanych przez uprzednio wymienione odbiorniki. Przygotowujemy układy automatyki dla wielu gałęzi przemysłu. Naszymi klientami są przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, elektrociepłownie, przemysł petrochemiczny i chemiczny oraz papierniczy. Na rynku wyróżnia nas kompleksowość usług i to, że oferujemy pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny naszych urządzeń oraz szkolenia załóg.

Udało mi się zgromadzić fachowców. Zatrudniam 11 osób — większość z nich to inżynierowie na etatach. Jesteśmy jak sztab oficerów, który ma swoich żołnierzy, pracujących na umowy o dzieło — to monterzy. Mam 68 lat. Żegluję, nurkuję, uprawiam sporty motorowodne. Jeżdżę na nartach.

Takom

Miejsce: Laski koło Warszawy

Działalność: automatyka przemysłowa; we współpracy ze swoim udziałowcem — niemiecką firmą Modl GmbH — produkuje układy sterowania dla firm w Polsce, Niemczech i Szwajcarii; jest też dystrybutorem i głównym serwisantem w Polsce produkowanych przez firmę Vacon z Finlandii przemienników częstotliwości.

Zatrudnienie: 11 osób

Dorota Czerwińska

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu