pb.pl

« powrót: Marek Matkowski

Sposób na twego szefa

Choćbyś trafił na szefa z piekła rodem, nie musisz składać wypowiedzenia. Na każdego jest jakaś metoda.

Przychodzi się do firmy, a odchodzi od szefa — mówi ludowa mądrość. Apodyktyczny, zapatrzony w siebie albo strachliwy czy bezradny zwierzchnik może podciąć skrzydła. Czy jednak musimy z jego powodu zmieniać pracę?

— W ostateczności. Najpierw trzeba rozpoznać, z kim mamy do czynienia i na podstawie tej wiedzy wybrać właściwą strategię działania — uważa Marek Markowski, psycholog biznesu, który prowadzi zajęcia m.in. z zarządzania przełożonym.

Biurowy dyktator

Na jakich szefów natykamy się w firmach i jak sobie z nimi radzić? Grzegorz Turniak, ekspert od networkingu, miał kiedyś szefa autokratę. Dużo wymagał, ale nie wspierał, choćby merytorycznie. Ostry, szorstki w obejściu, nie wdawał się w dyskusje z podwładnymi.

— Wydawał tylko polecenia. A ja oczekiwałem, żeby był kimś w rodzaju coacha — wspomina Grzegorz Turniak.

Rada: Kiedy masz szefa autokratę, koncentruj się na zadaniu, a nie na relacjach. On nie znosi sprzeciwu i lubi mieć nad wszystkim kontrolę. Jeśli chcesz przeforsować swój pomysł, pokaż mu dwa rozwiązania i zapytaj, jaka jest jego decyzja. Swoje sprawy przedstawiaj zwięźle, w punktach.

Sprzedawca poniżenia

56-letnią Annę, księgową w ogólnopolskiej sieci handlowej, stale poniża przełożony. Znajduje on przyjemność w wykazywaniu ludziom, że są do niczego. Ostatnio powiedział jej, że z wiekiem jest coraz mniej wydajna i popełnia za dużo błędów.

— Kiedy zobaczył, że płaczę, jeszcze bardziej upokarzał mnie w obecności kolegów i koleżanek z działu — opowiada specjalistka.

Rada: Wyraźnie zaznacz granicę, której mobberowi przekraczać nie wolno. Nie próbuj zmiękczyć jego serca, np. łzami. Okazanie słabości lub ustępstwo pogarsza twoją sytuację. Tacy ludzie często zaczynają kogoś szanować dopiero wtedy, gdy odważnie im się przeciwstawi.

Pan nadgodziny

Beatę, kierowniczkę w firmie farmaceutycznej, szef lubił. Aż do dnia, gdy wróciła z urlopu macierzyńskiego. Choć osiąga ponadprzeciętne wyniki, przełożony ma pretensje, że za wcześnie wychodzi z pracy.

— Niektórym koleżankom najlepiej wychodzą plotki i picie kawy. Ale dyrektor je chwali, bo dla niego ważne jest tylko to, że przesiadują w biurze po godzinach — żali się menedżerka.

Rada: Z kimś, dla kogo miarą zaangażowania jest liczba godzin spędzonych w pracy, warto dokładnie ustalić, co jest do zrobienia. Kiedy zrobisz wszystko jak należy, a on i tak chce cię zatrzymać w biurze, zapytaj wprost, co uznaje za ważne: wywiązanie się z obowiązków czy siedzenie w firmie do późna.

Miłośnik spokoju

Kierownik Janusza Bobrowskiego, specjalisty IT w znanym wydawnictwie, nie wymaga, z każdym jest na ty, uwielbia święty spokój. Nie reaguje nawet, gdy ktoś naraża firmę na straty. Chyba że puszczą mu nerwy — wtedy reaguje nadmiernie ostro.

— Ostatnio przyszedł wzburzony z narady. Wyzywał nas od nierobów i sabotażystów. Padały niecenzuralne słowa — relacjonuje informatyk.

Rada: Żeby dobrze żyć z takim szefem, postaw na całkowitą samodzielność. Nie zawracaj mu głowy problemami, nie stawiaj trudnych pytań, nie zabieraj czasu. Przejmij jego obowiązki. Ale rób to dyskretnie, bo uzna, że chcesz zająć jego miejsce.

Chodząca doskonałość

Wymaga nie tylko od innych, ale też od siebie — opisuje swego zwierzchnika Katarzyna Chmielewska, specjalistka od marketingu z Pomorza. Tyle że naprawdę nie chodzi mu o pracę, ale o siebie. Boi się, że popełni błąd, ktoś go zauważy i go zdymisjonuje.

— Wciąż musimy coś poprawiać, ulepszać, a robota nie posuwa się do przodu — ubolewa kobieta.

Rada: Spróbuj jasno określić, jakie szef ma standardy jakości, ilości, a zwłaszcza czasu na wykonanie zadania. Ustalcie nieprzekraczalne terminy, a wtedy przełożony zrezygnuje z kolejnych prób udoskonalenia realizowanego projektu.

Jak widać, rzeczywiście, na każdego jest jakiś sposób.

— Zamiast przecinać przewód hamulcowy w aucie szefa, naucz się zarządzać przełożonym — radzi trener Marek Matkowski.

Mirosław Konkel, m.konkel@pb.pl 

Mirosław Konkel

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu