pb.pl

« powrót: Adam Kruszewski

KCR przejmuje lidera czeskiego rynku

KCR SA, lider na rynku badań klinicznych w Europie Środkowej, podpisał umowę nabycia największej czeskiej firmy z branży DUX Consulting - podała spółka we wtorkowym komunikacie prasowym.

"Zakup 100 proc. udziałów w firmie działającej w Czechach i na Słowacji jest pierwszym krokiem w realizacji naszej strategii. Naszym zamiarem jest stworzenie jak najsilniejszej, rodzimej grupy kapitałowej, która będzie prowadziła badania kliniczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes KCR SA Adam Kruszewski.

Wartość transakcji nie została ujawniona. Pieniądze na tę akwizycję pochodziły ze środków własnych oraz kredytów bankowych KCR. Przeprowadzona akwizycja w Czechach i Słowacji ma również przyczynić się do poszerzenia spektrum dotychczas obsługiwanych klientów przez KCR oraz pozyskanie nowych firm farmaceutycznych.

DUX Consulting jest największym graczem na rynku czeskim, posiadającym 100 proc. udziałów w słowackiej spółce DUX s.r.o. Od początku swojej działalności w 1995 roku DUX przeprowadził łącznie prawie 150 badań klinicznych w Czechach i na Słowacji.

W roku 2007 spółka osiągnęła szacunkowe przychody w wysokości 10 mln zł, generując marże porównywalne z marżami KCR. W pierwszym półroczu 2007 r. przychody ze sprzedaży KCR wzrosły o 26 proc. do 10,4 mln zł, a zysk netto wzrósł o 536 proc. do 0,9 mln zł.

KCR jest największą firmą z rodzimym kapitałem prowadzącą badania kliniczne w regionie Europy Środkowej. Klientami spółki są światowe koncerny farmaceutyczne, zlecające prowadzenie badań klinicznych wyspecjalizowanym firmom (contract research organization - CRO).

(PAP)

 

PAP

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu